Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wizyta ministra Kwiecińskiego w Bukareszcie. Rumuni korzystają z naszych doświadczeń

Konferencja o funduszach unijnych po 2020 roku, spotkania z przedstawicielami kilku państw i Unii Europejskiej, dyskusja z władzami Rumunii o polityce rozwoju – to najważniejsze punkty wizyty ministra.

Głównym celem wizyty w Rumunii był udział w konferencji na temat polityki spójności po 2020 roku „An inclusive Cohesion Policy for a Union closer to our citizens”. Minister uczestniczył w sesji poświęconej wartości dodanej inwestycji finansowanych z budżetu unijnego.  Jego zdaniem polityka spójności potrzebuje adekwatnego budżetu, jeśli chcemy żeby pozostała skuteczna i wciąż przynosiła wartość dodaną europejskim regionom.

"Powinniśmy utrzymać te rozwiązania z obecnej perspektywy, które z jednej strony promują efekty, a z drugiej zapewniają bardzo potrzebną elastyczność. To na przykład fundusze małych projektów, czyli tzw. projekty parasolowe" – tłumaczył Kwieciński.

Konferencja, która odbyła się 30 października, to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń poświęconych nowemu rozdaniu funduszy unijnych. Uczestniczyli w niej między innymi: Viorica Dăncilă - premier Rumunii, Corina Crețu – unijna komisarz ds. polityki regionalnej, Günther Oettinger – unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich.

Ważnym punktem wizyty było spotkanie z przewodniczącym Senatu Rumunii i ministrami z gospodarczych resortów. Ministrowi towarzyszył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys (PFR). Minister i szef PFR przedstawiali jak wygląda wdrażanie polskiej polityki rozwoju, jaką rolę odgrywa w niej Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju oraz jak działa Polski Fundusz Rozwoju. Rumunii chcą stworzyć podobną instytucję u siebie. Mogą przy tym wykorzystać polskie doświadczenia.

W opinii ministra Kwiecińskiego są trzy klucze do sukcesu w polityce rozwoju.

"Pierwszy to w ogóle stworzenie takiej polityki. Drugi oparcie jej nie na pomocy zewnętrznej, ale rozwijanie własnych źródeł finansowania inwestycji. Trzeci to integracja publicznych instytucji, które odpowiadają za rozwój" – stwierdził minister.

Minister odbył także kilka spotkań bilaterialnych, między innymi z Tomisławem  Donczewem, ministrem do spraw Funduszy UE Bułgarii, unijną komisarz Coriną Crețu i Rovaną Plumb, minister do spraw funduszy europejskich Rumunii.

"Negocjacje budżetu UE i zasad rządzących polityką spójności to gra zespołowa. Każdy potrzebuje w nich sojuszników. Przy okazji takich konferencji zawsze organizujemy  serię spotkań" – powiedział minister Kwieciński.

Szef resortu inwestycji i rozwoju spotkał się też z polskimi przedsiębiorcami działającymi w Rumunii. Na spotkaniu obecne były firmy z różnych branż – spożywczej, budowlanej, finansowej. Rumunia jest dla naszych przedsiębiorców atrakcyjnym krajem. Wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Rumunii na koniec 2017 roku (wg danych NBP) osiągnęła wartość ok. 664,3 mln euro.

"Widzimy potencjał do dalszego rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Rumunią. Obszary, w których możemy ściślej współpracować, to na przykład nowoczesne technologie produkcji energii , budownictwo, meblarstwo, IT. Łączy nas też ważny projekt drogowy – Via Carpatia" – podsumował szef resortu inwestycji i rozwoju.