Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rządowa strategia wesprze rozwój Podkarpacia

Na Podkarpaciu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju kończy serię spotkań w województwach, podczas który minister i wiceministrowie konsultowali projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Podczas wizyty w Stalowej Woli minister odwiedził też Powiatowy Szpital Specjalistyczny, który ostatnio wzbogacił się o kilka ważnych inwestycji. 

KONSULTACJE KRAJOWEJ STRATEGII ROZWOJU REGIONALNEGO 2030

"Dokument, który dziś prezentujemy, całkowicie odchodzi od polaryzacyjno-dyfuzyjnego modelu rozwoju. Inwestujemy w zrównoważony rozwój, zamiast skupiać się na metropoliach. W tamtym modelu, który obowiązywał od wielu lat, inwestycje kierowane były do największych miast. Średnie miasta, takie jak Stalowa Wola, i mniejsze miejscowości musiały liczyć na okruchy z tego rozwojowego tortu" - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

KSRR 2030  to dokument rządowy, który będzie odpowiadać na pytania:

  • Jak wykorzystać potencjał regionów?
  • Jak ożywić lokalne gospodarki?
  • Jak pomagać gminom, które tego najbardziej potrzebują?

KSRR 2030 przewiduje, że szczególne wsparcie rządu zostanie skierowane małe ojczyzny, zwłaszcza te z problemami:

  • 122 średnie miasta, które według analizy Polskiej Akademii Nauk tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze (w województwie podkarpackim są to: Jasło, Nisko, Dębica, Krosno,  Mielec, Sanok, Przemyśl, Jarosław, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Przeworsk)
  • gminy, które mają problemy rozwojowe (np. niski poziom PKB per capita, wysokie bezrobocie). Takie gminy są na przykład w północno-wschodniej, środkowej i południowo-zachodniej części województwa, na styku z województwem lubelskim i małopolskim.
"Praktycznym wyrazem takiego szczególnego wsparcia jest to, że w nowym budżecie unijnym planujemy specjalny program ze wsparciem dla takich obszarów z problemami. Nie będzie on koncentrował się na jednym województwie, ale właśnie na konkretnych małych ojczyznach" – zapowiedział Kwieciński.

Założeniem KSRR 2030 jest także wsparcie „szyte na miarę”. Minister zauważył, że już teraz przejawem takiego wsparcia jest specjalny Program dla Bieszczad, finansowany między innymi z funduszy unijnych. Podkreślił przy tym, że perspektywa KSRR wykracza poza horyzont funduszy unijnych. Jak mówił dokument powstał po to żeby Polska miała nowoczesną politykę rozwoju, przygotowaną na czasy, gdy środki unijne nie będą dostępne dla Polski w takiej wysokości.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus zwracała uwagę na powiązania pomiędzy KSRR 2030 a strategią rozwoju województwa.

"Przygotowujemy się do aktualizacji strategii rozwoju województwa podkarpackiego. Jednym z wyznaczników, jak to zrobić, będą dla nas zapisy KSRR 2030" – powiedziała Draus.

Na mocne strony i specyficzne problemy województwa zwróciła uwagę Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

"Nasz atut to na pewno położenie w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych – via Carpathia i A4. Mimo tego jest sporo obszarów, nawet w powiecie rzeszowskim, w których trzeba przyspieszyć rozwój. To także wyludniające się gminy na wschodzie i południu, problemy z komunikacja, zwłaszcza w południowej części województwa" – wyliczała Leniart.

Z kolei Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, podkreślił znaczenie dla takich miast, jak Stalowa Wola, zmiany paradygmatu rozwoju – z krzywdzącego polaryzacyjno-dyfuzyjnego na taki, który sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.

Spotkania w Stalowej Woli i w Gdyni, które miały miejsce 23 stycznia, były ostatnimi w ramach regionalnych konsultacji KSRR 2030. Minister i wiceministrowie inwestycji i rozwoju odwiedzili wszystkie województwa żeby poznać uwagi samorządowców, biznesu i mieszkańców. Poza Gdynią i Stalową Wolą konsultacje odbyły się w Warszawie, Tarnowie, Lidzbarku Warmińskim, Rypinie, Kielcach, Białymstoku, Wrocławiu, Kępnie, Opolu, Białej Podlaskiej, Tomaszowie Mazowieckim, Katowicach, Wałczu, Nowej Soli.

INWESTYCJE STALOWOWOLSKIEGO SZPITALA

Drugim punktem wizyty ministra była konferencja prasowa w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Szpital w ostatnich tygodniach wzbogacił się o ważny sprzęt. Kupiono aparaturę dla jednego z najnowocześniejszych w kraju Oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii oraz karetkę pogotowia. To inwestycje finansowane ze środków budżetu pańśtwa i powiatu. Z kolei w trakcie realizacji jest zakup wyposażenia dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W tym przypadku pieniądze pochodziły z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.