Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Biznes i Polonia - wizyta ministra Kwiecińskiego w Seattle

Zakończyła się dwudniowa wizyta ministra Kwiecińskiego w największym mieście stanu Waszyngton. W piątek szef resortu inwestycji i rozwoju rozmawiał o możliwościach współpracy z przedstawicielami Boeinga, Microsoft i Amazona. W sobotę uczestniczyl w święcie Polonii - Polish Festival w Seattle. 

Rozmowy ze światowymi gigantami

Seattle i okoliczne miejscowości to siedziba wielu rozpoznawalnych na całym świecie firm. W sąsiadującej ze Seattle miejscowości Everett swoją fabrykę ma Boeing. W pobliskim Redmond – Microsoft. A w samym mieście – Amazon. Region, w którym leży Seattle (także Everett, Redmond, Bellevue), ma PKB wielkości Honkongu - około 330 mld dolarów. Dominują firmy zajmujące się najnowszymi technologiami i, co oczywiste, przemysł samolotowy.

Rozmowy z przedstawicielami trzech przedsiębiorstw miały charakter biznesowy. Spotkanie z Amazonem dotyczyło obecnych i przyszłych inwestycji koncernu w Polsce. Firma ma w Polsce 5 centrów logistycznych - dwa w Bielanach Wrocławskich, pod Poznaniem, w Kołbaskowie pod Szczecinem oraz w Sosnowcu. W centrach zatrudnienie znalazło 14 tysięcy osób, a kwotę zainwestowaną w Polsce szacuje się na 3 miliardy złotych. Firma ma też centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku, w którym rozwija swoje kluczowe technologie – asystenta głosowego Alexa i głośnik Echo. W czerwcu 2018 r. Amazon ogłosił, że w tym roku planuje zatrudnić w gdańskim centrum 200 kolejnych pracowników, zwiększając tym samym ich liczbę do 650.

Spotkanie z przedstawicielami Microsoft dotyczyło przede wszystkim wykorzystania narzędzi IT w edukacji, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz możliwej współpracy w ramach programu Dostępność Plus (firma w ostatnim czasie rozwija technologie wspierające na przykład osoby z niepełnosprawnościami). Minister Kwieciński zachęcał firmę do większej obecności na polskim rynku. Microsoft ma w naszym kraju swoje biuro. W październiku 2017 roku Microsoft Senfino oraz EY uruchomiły program akceleracyjny dla startupów w Warszawie.

Boeing to z kolei jeden z dwóch największych producentów samolotów. Firma sprzedaje samoloty liniom lotniczym na całym świecie, na przykład naszemu LOT-owi. Minister Kwieciński rozmawiał z przedstawicielami firmy między innymi o współpracy z polskim przemysłem lotniczym. Mamy w Polsce 120 firm, które działają w sektorze lotniczym i kosmicznym. To roczna sprzedać na poziomie 800 milionów euro i 23 tysiące pracowników. 90 procent naszej produkcji lotniczej sprzedajemy zagranicę – do USA, Indonezji, Włoch, Grecji, Kanady. Firmy Avio Polska i GE EDC Poland współpracują przy budowie innowacyjnego silnika, który będzie zainstalowany w samolotach Boeinga. Przedstawiciele koncernu potwierdzili zainteresowanie współpracą z polskim przemysłem ze strony zbrojeniowego działu firmy.

"Jeśli chcemy na poważnie myśleć o rozwijaniu współpracy i wysokiej jakości inwestycjach, musimy prowadzić takie rozmowy. I choć od spotkania do konkretnej decyzji inwestycyjnej jeszcze daleka droga, to jednak kropla drąży skałę. Nasze branże IT, samolotowa czy zbrojeniowa, mają wiele do zaoferowania światowym gigantom, na przykład jako producenci i dostawcy podzespołów. Czas, by kontakty zamieniły się w kontrakty" – podsumował Kwieciński.

Polish Festival - święto Polonii z północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych

W sobotę minister inwestycji i rozwoju wziął udział w Polish Festival w Seattle. Festiwal to święto polskiej kultury, które zorganizowano już po raz siódmy. W tym roku motywem przewodnim festiwalu była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to możliwość nauki polskich tańców, szansa spróbowania naszej kuchni, ale też okazja do dyskusji o kondycji Polonii.

Właśnie taką dyskusję z kilkunastoma organizacjami polonijnymi, większości ze stanu Waszyngton i sąsiedniego Oregonu, odbyli minister Kwieciński i minister Anna Maria Anders. Minister Kwieciński sporo miejsca poświęcił wątkom biznesowym.

"Zdaję sobie sprawę, że moje zaproszenie dzisiaj nie skłoni Was do powrotu. Wielu z Was zapuściło tutaj korzenie. Ale proszę, pomyślcie o Polsce jako o miejscu, w którym moglibyście rozwijać swój biznes. Wiele zmieniło się na lepsze" - mówił minister.

 Polonia w stanie Waszyngton to według różnych szacunków od kilku do kilkunastu tysięcy osób