Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Munich Economic Summit z udziałem ministra Kwiecińskiego

Kwestie związane z przyszłością Unii Europejskiej, konsekwencjami Brexitu, migracją oraz stabilnością sektora  finansowego to główne tematy odbywającego się w Monachium szczytu ekonomicznego Munich Economic Summit 2018.

Podczas odbywającego się 4-5 lipca br. dwudniowego szczytu przedstawiciele rządowi najwyższego szczebla, środowiska medialne i biznesowe oraz wybitni międzynarodowi naukowcy dyskutowali na temat europejskiej polityki gospodarczej.  W wydarzeniu uczestniczy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Szczyt stanowi także okazję do odbycia spotkań indywidualnych i rozmów o kluczowych dla nas kwestiach takich jak negocjacje nowego unijnego budżetu oraz przyszłość polityki spójności po 2020 roku.

Minister Kwieciński podczas spotkania z  komisarzem europejskim Güntherem Oettingerem

Przy okazji konferencji  minister Kwieciński spotkał się z komisarzem europejskim Güntherem Oettingerem.Jednym z tematów rozmowy były wieloletnie ramy finansowe, szef resortu inwestycji i rozwoju podkreślił, przypomniał, że Polska przyjęła oficjalne stanowisko w tej sprawie na początku czerwca.

"Uznajemy nowe priorytety, jesteśmy gotowi zwiększyć nasz wkład w unijny budżet, ale nie możemy zaakceptować, że nowe wyzwania są finansowane kosztem polityki spójności czy też wspólnej polityki rolnej "  - podkreślił Kwieciński.

Rozmowa dotyczyła także kwestii unijnej polityki migracyjnej.

"Podczas czerwcowego posiedzenia Rada Europejska potwierdziła kluczowe znaczenie kompleksowego podejścia do kwestii migracji. Polska zdecydowanie popiera priorytetowe traktowanie kwestii migracyjnych, w tym dążenie do osiągnięcia porozumienia w sprawie reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego"   - powiedział minister.

Podczas konferencji szef resortu inwestycji i rozwoju uczestniczył także w spotkaniach z  bawarskimi ministrami : Franzem Josefem Pschiererem, szefem resortu gospodarski, energii i technologii oraz Georgem Eisenreichem, ministrem ds. agendy cyfrowej, mediów i Europy. Spotkania dotyczyły wzajemnych stosunków gospodarczych, współpracy w zakresie innowacyjności, elektromobilności, a także przyszłości polityki spójności.

Minister Kwieciński spotkał się także z Lilianą Pavlovą, bułgarską minister ds. prezydencji  Bułgarii w Radzie UE.

"Bułgarska prezydentura rozpoczęła ważne negocjacje w sprawie unijnego budżetu i polityki spójności. Jesteśmy na samym początku i już widzimy, że nie będą one łatwe. Opowiadamy się za płynnie postępującymi negocjacjami. Komisji musi towarzyszyć gotowość do uwzględnienia potrzeb i opinii wszystkich państw członkowskich. Kraje i regiony są różne"   - mówił minister Kwieciński.