Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Mosty dla Regionów. Samorządy mogą już szykować inwestycje

Pierwszy nabór wniosków w ramach Programu Mosty dla Regionów ruszy 16 sierpnia 2018 roku. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów inwestycji.

Co, gdzie i jak? Rusza nabór dla samorządów

Samorząd będzie mógł przeznaczyć rządową dotację na przygotowanie dokumentacji projektowej, czyli na:

  • opracowanie dokumentów zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych,
  • opracowanie projektu budowlanego, w tym niezbędnej dokumentacji technicznej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
"Samorządy, które zgłoszą się do nas, mogą liczyć na dofinansowanie nawet 80 proc. wartości inwestycji" - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Przed samorządami postawiono kilka warunków, między innymi:

  • dokumentacja, która powstała dzięki dofinansowaniu musi być gotowa do 31 grudnia 2022 roku,
  • przygotowanie dokumentacji nie może być dofinansowane z funduszy unijnych, norweskich, szwajcarskich ani z budżetu państwa,
  • budowa mostu zacznie się najpóźniej 3 lata po wydaniu pozwolenia na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Wszystkie potrzebne dokumenty – ogłoszenie, wniosek, kryteria oceny - są od dzisiaj na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które będzie przyjmować wnioski. Nabór jest otwarty dla wszystkich chętnych samorządów, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Potrwa do 29 marca 2019 roku.

21 mostów na początek

W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd, inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju:

  • 5 przepraw na Wiśle,
  • 5 na Warcie,
  • 2 na Bugu,
  • 4 na Odrze,
  • po 1 przeprawie na Narwi, Sanie, Noteci, Pilicy i rzece Elbląg.
"Wskazane przez nas mosty są, zdaniem rządu, szczególnie ważne dla poprawy spójności sieci dróg samorządowych. Niemniej jednak decyzja o realizacji inwestycji zależy od samorządowców" – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, który w resorcie pilotuje program mostowy.

Program potrwa do 2025 roku. Na chwilę obecną na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. Poniżej wykaz 21 rekomendowanych mostów.

Zobacz więcej: Ogłoszenie o naborze wniosków, Wniosek o dofinansownie, Lokalizacja przepraw, Kryteria oceny wniosków o dofinansowanie.

Do pobrania: mapa i program Mosty dla Regionów.