Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Minister Kwieciński na targach BUDMA: Mieszkanie Plus absolutnym priorytetem

Trwa jedno z najważniejszych wydarzeń targowych dla branży budowlanej. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA otworzył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przedstawił też czym zajmie się jako minister nadzorujący budownictwo.

Tegoroczna edycja wydarzenia zbiegła się ze zmianami kompetencyjnymi w Radzie Ministrów. Budownictwem, mieszkalnictwem i zagospodarowaniem przestrzennym, czyli zagadnieniami będącymi w centrum zainteresowania uczestników targów, zajmuje się od 22 stycznia nowo powstałe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Nowy resort przejął te kompetencje od Ministerstwa Infrastruktury.

Dlatego wydarzenie rozpoczęło się od wspólnej konferencji prasowej dwóch ministrów: inwestycji i rozwoju – Jerzego Kwiecińskiego oraz infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Podczas spotkania dziennikarzami minister Kwieciński zapewnił, że w pierwszej kolejności zamierza kontynuować projekty prowadzone dotychczas przez ministra Adamczyka.

"Absolutnym priorytetem dla mnie i całego rządu jest przyspieszenie w programie Mieszkanie Plus. Dokończymy też ustawę dotyczącą ułatwień w realizacji inwestycji. Będziemy również kontynuować prace nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym" – wyjaśnił Kwieciński.

W opinii ministra inwestycji i rozwoju nadchodzące lata będą dla branży budowlanej czasem żniw, choć, jak podkreślił Kwieciński, resort ma świadomość, że podaż prac nie pozostaje bez wpływu na rynek, np. na ceny materiałów budowlanych.

"Przerwy między perspektywami unijnymi, która była efektem powolnego rozkręcania się funduszy na lata 2014-2020, nie można uznać za zjawisko korzystne dla rynku. Pracujemy nad tym,  by jak najbardziej równomiernie rozłożyć inwestycje w nadchodzących latach. Ale musimy też pilnować żeby dostępne fundusze wykorzystać efektywnie i na czas oraz sprawnie uruchomić perspektywę 2021-2027."

Podczas oficjalnego otwarcia targów minister Kwieciński zapowiedział też, że jednym z jego priorytetów będzie wsparcie branży w ekspansji zagranicznej. Podkreślił także, że liczy na zaangażowanie środowiska akademickiego w rozwój budownictwa.

"Chciałbym żeby polskie budownictwo kojarzyło się też z innowacjami pracami badawczo-rozwojowymi. W tym obszarze mamy ogromny potencjał. Są również duże środki na finasowanie" – powiedział.

Po oficjalnym otwarciu minister Kwieciński wręczył nagrody za wybitne osiągniecia w dziedzinie architektury i budownictwa. Nagrodził także autorów najlepszych prac dyplomowych, doktorskich, habilitacyjnych i publikacji z tego obszaru.

Minister Jerzy Kwieciński otworzył również II Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury. Tematy podejmowane podczas forum, którego współorganizatorem jest kierowane przez niego ministerstwo, to m.in. najnowsze zmiany legislacyjne, konkurencyjność polskich firm budowlanych na rynkach zagranicznych oraz jakość w przestrzeni publicznej w kontekście jej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Partnerami II Forum była Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Izba Architektów RP, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Na stoisku Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zlokalizowanym na terenie Targów BUDMA zaprezentowano najważniejsze informacje związane z pracami legislacyjnymi prowadzonymi przez Ministerstwo w zakresie budownictwa i zagospodarowania przestrzennego:

Pełny tekst projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno – budowlanego oraz Kodeksu urbanistyczno – budowlanego.

***

BUDMA to miejsce, w którym producenci i dystrybutorzy technologii i materiałów budowlanych spotykają się z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami. To także jedno z najważniejszych wydarzeń targowych dla branży budowlanej.  Targi odbywają się już po raz 27. i potrwają do piątku 2 lutego.