Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kwieciński: Polska i USA mogą jeszcze ściślej współpracować

Zakończyła się wizyta ministra  wiecińskiego w USA. W piątek 9 lutego minister otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa w  Miami. W sobotę uczestniczył w Kongresie 60 milionów, czyli globalnym zjeździe Polonii. Podczas obu wydarzeń rozmawiał także z polskimi i amerykańskimi przedsiębiorcami. 

Polsko-amerykański szczyt przywództwa

"Czas, aby narracja o relacjach polsko-amerykańskich nie dotyczyła tylko bezpieczeństwa, ale także w zdecydowanie większym stopniu współpracy gospodarczej. Czyli tego, co możemy sobie wzajemnie zaoferować. A Polska i USA mają sobie wiele do zaoferowania" – powiedział min. Kwieciński otwierając polsko-amerykańskie forum. 

 Wskazał szczególnie istotne pola współpracy.

"To na przykład energetyka, prace badawczo-rozwojowe i, co oczywiste, obronność– ocenił.

W opinii ministra inwestycji i rozwoju wartość obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami nie odzwierciedla potencjału współpracy. Jego zdaniem mógłaby być znacznie wyższa. 

W tej chwili wartość obrotów handlowych pomiędzy Polską a USA to nieco ponad 10 mld dolarów. USA były w 2016 r. 12. partnerem w polskim eksporcie oraz 8. w imporcie. Polska eksportuje do USA głównie silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe, artykuły rolno-spożywcze, meble. Z USA importujemy podobne artykuły: również turbiny i silniki oraz artykuły rolno-spożywcze, a także samochody. Największa pozycja w eksporcie i imporcie w postaci silników oraz turbin to efekt wspólnych przedsięwzięć m.in. w polskiej Dolinie Lotniczej.

Kongres 60 milionów

Drugiego dnia wizyty w USA minister Kwieciński uczestniczył w Kongresie 60 milionów, globalnym zjeździe Polonii. Podczas wystąpienia otwierającego to wydarzenie wskazał na potrzebę większego włączenia Polonii w procesy gospodarcze w kraju. 

"Zachęcamy Polonię do inwestowania w Polsce. Na finiszu są już prace nad największą od lat reformą prawa gospodarczego, czyli Konstytucją Biznesu. Trwają też prace nad  ustawą reformującą system wsparcia inwestorów- mówił min. Kwieciński. 

Z kolei wiceminister Adam Hamryszczak uczestniczył w panelu "Rola miast i regionów w budowaniu pomostów polsko-polonijnej współpracy gospodarczej". Podczas kongresu zwrócił uwagę na to, że około 70 proc. kapitału USA w Polsce koncentruje się w województwach podkarpackim (41 proc.) i mazowieckim (26 proc.).

"Te liczby nie dziwią, bo Podkarpacie to Dolina Lotnicza, a wynik mazowieckiego kształtuje głównie stolica. Ale liczymy na wysokiej jakości amerykańskie inwestycje także w pozostałych województwach- powiedział Hamryszczak. 

***

Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa odbyło się w dniach 9-11 lutego w Miami. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji, m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy. Więcej informacji szczycie na stronie wydarzenia 

Z kolei, jak podają organizatorzy, ideą leżącą u podstaw Kongresu 60 milionów - Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. Na rok 2018 zaplanowano dwie edycje kongresu. Pierwsza z nich odbyła się 9-10 lutego 2018 r. Miami. Druga zaplanowana jest na 30-31 sierpnia i odbędzie się w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Więcej informacji na stronie wydarzenia