Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kwieciński: Jeśli Europa chce konkurować z resztą świata, musi inwestować w efektywność energetyczną

Minister Jerzy Kwieciński uczestniczył w Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym. Spotkał się też z przedsiębiorcami i naukowcami. 

Minister inwestycji i rozwoju wziął udział w sesji plenarnej szczytu „Polska polityka energetyczna – priorytety unijne vs polskie cele strategiczne”. W pierwszej kolejności zwrócił uwagę na to, że energetyka jest dla Polski i dla Europy nie tylko kwestią gospodarczą.

"To kwestia bezpieczeństwa i chcielibyśmy żeby ten element był właściwie rozumiany na poziomie europejskim" - powiedział.

Podczas dyskusji Kwieciński wskazywał jak energetyka wiąże się też z rozwojem gospodarczym i jakie są tego skutki.

"Gospodarka UE rośnie, a to skutkuje większym zużyciem energii. Jeśli Europa chce konkurować z resztą świata, musi inwestować w tzw. efektywność energetyczną, na przykład w nowe technologie zmniejszające zużycie energii– ocenił.

W jego opinii zapotrzebowanie na efektywność w energetyce trzeba potraktować jako szansę na rozwój innowacyjnego przemysłu.

"Oznacza to potężne inwestycje. Już na lata 2014-2020 mamy z Unii Europejskiej grubo ponad 30 miliardów złotych na energetykę. Będzie ona na pewno też jednym z priorytetów nowego rozdania funduszy UE" – stwierdził.

To już VI edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, który odbywa się w Gdańsku w dniach 16-17 kwietnia. Tematem przewodnim spotkania jest „Energetyka dla gospodarki – gospodarka dla energetyki"

Podczas wizyty w Gdańsku minister Kwieciński spotkał się także z przedsiębiorcami i naukowcami w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Rozmawiał także z przedstawicielami Gdańskiej Loży Business Centre Club.