Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Katowice mają szansę zorganizować jedną z największych konferencji ONZ

Polska chce zorganizować XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Proponowane miasto – gospodarz to Katowice.

Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT.  Polska jest zainteresowana ubieganiem się o organizację XI edycji tego wydarzenia, która odbędzie się w 2022 roku.

Katowice, czyli opowieść o zmianie

"Rząd zdecydował dzisiaj, że miastem, które przedstawimy w naszej kandydaturze będą Katowice. Za Katowicami przemawia to, że dysponują największym w Polsce centrum kongresowo-wystawienniczym. Wszystkie wydarzenia forum mogłyby się odbyć w jednym miejscu" – wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dodał, że mocną stroną miasta jest też możliwość zbudowania ciekawej narracji.

"Katowice to miejsce, w którym przemysłowa historia, poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. To materiał na piękną opowieść" – ocenił minister

Inne atuty Katowic to kreatywne wykorzystanie potencjału miasta poprzemysłowego, osiągnięcia w zakresie rewitalizacji i położenie – przy autostradzie A4 i w pobliżu Krakowa, który dysponuje drugim lotniskiem i dobrą bazą noclegową. Miasto jest również członkiem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

O czym chcemy mówić na światowym forum miejskim

"Podczas forum chcielibyśmy promować tematy ważne z perspektywy naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To na przykład zrównoważony rozwój przestrzenny, polityka miejska,  mieszkalnictwo oraz spójność terytorialna miast i regionów" – powiedział Kwieciński.

Organizacja wydarzenia to także okazja do zaprezentowania polskich osiągnięć w zakresie rewitalizacji oraz dostępności mieszkań i przestrzeni publicznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. To kwestie wynikające wprost z programów Dostępność Plus i Mieszkanie Plus.

Skorzysta także gospodarka. Wydarzenie o tej skali w Polsce to promocja kraju i regionu, w którym to się odbywa. To także szansa na rozwój turystyki i kontaktów biznesowych.

Co, gdzie, kiedy?

Termin zgłaszania ofert upływa 15 stycznia 2019 roku. W kwietniu 2019 roku ONZ ogłosi kto zostanie organizatorem wydarzenia. Ze strony rządowej koordynatorem przygotowań polskiej kandydatury jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W 2020 roku odbędzie się 10. edycja forum. Gospodarzem będzie Abu Zabi. W lutym 2018 roku 9. edycja wydarzenia miała miejsce w Kuala Lumpur.