Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jerzy Kwieciński o relacjach państwo-biznes: Pomagać, a nie zastępować

Szef resortu inwestycji i rozwoju dyskutował w Pałacu Prezydenckim o tym jak powinien wyglądać model gospodarczy Polski. Zorganizowana 11 kwietnia przez Prezydenta Andrzeja Dudę debata „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce” to część konsultacji przed referendum w sprawie nowej Konstytucji.

Prezydent przypomniał, że w Konstytucji RP z 1997, że gospodarka naszego kraju jest gospodarką społeczno-rynkową. W opinii głowy państwa to bardzo pozytywne rozwiązanie.

"Samo wprowadzenie zasady społecznej gospodarki rynkowej do naszego systemu konstytucyjnego, a więc systemu ustrojowego uważam za fundamentalne posunięcie. To wielki dorobek Solidarności" - mówił Prezydent RP

Zwrócił też uwagę, że polskiej ustawie zasadniczej brakuje wskazania pracy jako fundamentu ustrojowego. Nie ma też mowy o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że pojęcia społeczna gospodarka rynkowa i silna gospodarka mogą i powinny oznaczać to samo.

"Korzyści z rozwoju mogą trafiać do społeczeństwa, nie tylko po, by walczyć z biedą, co nam się naprawdę udało np. przykład w przypadku rodzin wielodzietnych, ale także po to, by bogacące się społeczeństwo napędzało naszą gospodarkę. To dwie strony tego samego medalu" - mówił szef resortu inwestycji i rozwoju.

Zauważył także, że wiele potęg gospodarczych ma bardzo silny udział państwa w różnych segmentach gospodarki.

"Wszędzie tam, gdzie państwo może biznesowi pomóc, powinno pomagać. Podkreślam: pomagać a nie zastępować. To jest diametralna różnica" - ocenił.

W tym kontekście wspomniał m.in. o podpisanej w marcu przez Prezydenta Konstytucji dla Biznesu, która ma diametralnie zmienić relacje biznesu z administracją publiczną.

W debacie wzięli też udział m.in. Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, pełniący jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, ministrowie Kancelarii Prezydenta RP i Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.