Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Inwestycje, rozwój, gospodarka – MIiR na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Polska gospodarka i gospodarka na świecie, rozwój regionów i program Mieszkanie Plus – te tematy podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy przyciągnęły do sal komplet uczestników. W dyskusjach panelowych, debatach, prezentacjach i spotkaniach uczestniczyli dziś minister Jerzy Kwieciński, wiceministrowie Artur Soboń, Adam Hamryszczak i Witold Słowik. 

Minister Jerzy Kwieciński podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami zapowiedział podpisanie w środę deklaracji w sprawie Strategii Karpackiej. Nad tym projektem Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracowało od początku kadencji. Teraz, dzięki poparciu rządów Węgier, Słowacji i Ukrainy, prace nad makroregionalną strategią mogą rozpocząć instytucje unijne. 

Jerzy Kwieciński uczestniczył także w panelu „Rozmowy o Polsce i świecie” oraz dyskusji na temat rządowego wsparcia dla sektora badawczo-rozwojowego i innowacyjności. 

"Nie będziemy jako Polska i jako Europa konkurencyjni jeśli nie stworzymy odpowiedniego systemu finansowania innowacyjności w gospodarce. W Europie na te cele wydajemy pięć razy mniej niż w USA. Musimy rozbudować instytucje finansowe, aby mogły finansować start-upy uwzględniając zwiększone ryzyko" – mówił Jerzy Kwieciński.

Wiceminister Adam Hamryszczak uczestniczył w spotkaniu „Silne i niezależne – perspektywy i zagrożenia dla miast oraz regionów Europy”. Przypomniał, że to regiony są dysponentem środków regionalnych programów operacyjnych i to od ich działania zależy sukces programów.

"Żeby właściwie te środki wykorzystać trzeba skupić się na budowaniu kapitału społecznego. Gdy patrzę na to jak te środki są wydawane w niektórych województwach, to widzę, że tego kapitału społecznego mogłoby być więcej" – mówił wiceminister Adam Hamryszczak

Wiceminister Artur Soboń uczestniczył w dwóch dyskusjach o programie Mieszkanie Plus i gospodarczym spotkaniu na temat rozwoju konceptów franczyzowych jako szansy dla polskich przedsiębiorców na ekspansję krajową i zagraniczną.

"Firmy franszyzowe to jest dobry wehikuł do wspierania eksportu i sukcesy polskich firm potwierdzają, że może być to mechanizm skuteczny" – przekonywał wiceminister Artur Soboń.
"Program Mieszkanie Plus to dziś wiele mechanizmów wspierających powstanie dostępnych cenowo mieszkań. Zbudowaliśmy narzędzia do większej podaży gruntów skarbu państwa, skróciliśmy procedury, żeby budować szybciej i realizować inwestycje jakich nikt dotychczas nie realizował. Możemy pomóc poprzez dopłaty do czynszu. Daliśmy też gwarancje, że użytkowanie wieczyste będzie od nowego roku przekształcone we własność- relacjonował Artur Soboń.

W jego opinii Mieszkanie Plus to szansa na zatrzymanie w Polsce osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy i zachęta do powrotu do Polski tych, którzy wyemigrowali. Zdaniem Sobonia w przypadku emigracji musimy odbudować przekonanie, że Polska będzie chciała wykorzystać potencjał Polaków, którzy wyemigrowali.

W środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Polska, Węgry, Słowacja i Ukraina podpiszą deklarację, która umożliwi instytucjom unijnym rozpoczęcie prac nad Strategią Karpacką.