Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

100% na innowacje produktowe w Polsce Wschodniej zainwestowane

Ponad 400 mln zł unijnych dotacji pozyskali do tej pory przedsiębiorcy z Polski Wschodniej na wprowadzanie innowacji produktowych w swoich firmach. To 100% środków zaplanowanych na ten cel w Programie Polska Wschodnia. Aktywność firm zostanie dodatkowo nagrodzona – budżet wzrośnie. W naborze w 2018 r. do zdobycia będzie kolejne 150 mln zł.

Dziś w Parku Naukowo-Technologicznym w podrzeszowskiej Jasionce czterech przedsiębiorców z województwa podkarpackiego podpisało jedne z ostatnich umów o dofinansowanie projektów. W uroczystości wzięli udział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Jadwiga Lesisz, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Podpisanie umów o dofinansowanie projektów dotyczących wdrażania innowacji
Foto: PARP

Dotacje, w łącznej wysokości blisko 9 mln zł, otrzymają spółki: OBR-ERG z Jasła, Rymatex z Rymanowa, Przedsiębiorstwo Zaopatrzeniowe Korner z Jasła oraz Renata Pietryka Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mansard-Bis z Sanoka. Wprowadzą one do produkcji m.in.: blachy profilowane PMP o większej trwałości i odporności na korozję i działanie UV (Mansard-Bis), czy elementy z płyt drewnianych i drewnopochodnych o podwyższonych walorach funkcjonalnych i użytkowych, przeznaczonych dla rynku meblarskiego i budowlanego (Korner).

"Możemy śmiało powiedzieć, że wykorzystanie wyników prac B+R dla ulepszenia oferowanych lub wprowadzenia nowych produktów to najpopularniejszy cel unijnych dotacji dla MŚP przyznanych z Programu Polska Wschodnia"  – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
"Aktywność i skuteczność wnioskodawców pokazują jak duży jest potencjał firm z Polski Wschodniej. Cieszy, że wiele z nich (blisko 90%) to MŚP spoza stolic województw, bo dzięki tym inwestycjom poprawi się konkurencyjność firm ale i oferta lokalnych rynków pracy.  Zdecydowaliśmy się udostępnić dodatkowe środki w działaniu 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP, i uruchomić kolejny konkurs."   – podsumowuje wiceszef resortu rozwoju.

Czym są innowacje produktowe

Innowacja produktowa polega na udoskonaleniu produktu już wytwarzanego przez przedsiębiorstwo lub na rozpoczęciu produkcji nowego produktu, z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych – zazwyczaj na skalę krajową, ale często również światową. W tym celu firmy wykorzystują wyniki badań, własne lub zakupione. Z ulepszonym, bądź zupełnie nowym produktem, firma może pozyskiwać nie tylko nowe rynki zbytu ale także stać się liderem w swojej branży i wyznaczać kierunki rozwoju dla pozostałych.

Kto może skorzystać

Z dotacji mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które zamierzają  realizować projekt na terytorium Polski Wschodniej.  Wsparcie dotyczy przedsięwzięć prowadzących do stworzenia innowacyjnych (na poziomie kraju) produktów poprzez wdrożenie (własnych lub nabytych) wyników prac badawczo-rozwojowych (prac B+R). Firma musi wchodzić w skład grupy co najmniej pięciu współpracujących ze sobą przedsiębiorstw. Powiązanie to musi mieć charakter ponadregionalny, tzn. musi obejmować przynajmniej dwa województwa, w tym przynajmniej jedno z Polski Wschodniej.

Co można zyskać

Na przedsiębiorców czeka do 7 mln zł w pojedynczej dotacji. Pozyskane środki firma może przeznaczyć na każdy z etapów inwestycji, od przygotowania (np. wykonanie analizy rynku, dokumentacji wdrożeniowej), poprzez nabycie patentów, licencji, przeprowadzenie prac dostosowawczych, a kończąc na samym wdrożeniu (np. zakup, montaż i uruchomienie maszyn, czy linii produkcyjnej).

Już skorzystali z dotacji

PP-U Plastimet Sp. z o.o. Firma z Ełku wprowadziła do produkcji okno Plastimet Click-On, w którym wykorzystano innowacyjny energooszczędny system profili okiennych PVC.

Łukasz Ostrowski, wiceprezes zarządu: Przygotowany przez nas projekt wpisywał się w założenia konkursu ogłoszonego w działaniu 1.3.1, dlatego też zdecydowaliśmy się aplikować. Pozyskane dofinansowanie pozwoliło nam na realizację projektu w pełnym zakresie oraz w stosunkowo niedługim czasie, co nie byłoby możliwe bez wsparcia z Funduszy Europejskich.

 

BiaVita Polska S.A.W Augustowie wśród podlaskich jezior znajduje się sanatorium BiaVita, w którym pacjenci cieszyć się mogą nie tylko wypoczynkiem, ale także kompleksową i unikatową opieką.

Lech Fronckiel, prezes zarządu: Dzięki podjętej współpracy z Kliniką Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Kuryliszyn-Moskal, mamy jako jedyni w Polsce kompleksowy program diagnostyki i rehabilitacji choroby Raynauda. Przeprowadzone badania dowodzą, że dzięki 22 dniowemu programowi leczenia w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów, zauważalna jest poprawa zdrowia - zmniejszenie dolegliwości towarzyszących chorobie. Co ciekawe, niewielu z nas wie, że problem dotyczy aż 5 -10 % populacji.

 

Synergy Technologies Sp. z o.o. Firma z Krosna realizuje projekt, w którym wdraża produkcję silników elektrycznych do zastosowań specjalnych, w tym lotniczych.

Marek Możdżan, prezes spółki: Dzięki uzyskanej dotacji, oferta firmy Synergy Technologies została rozszerzona między innymi o nowe silniki bezszczotkowe BLDC, które posiadają wewnętrzny lub zewnętrzny wirnik i są wyposażone w układ elektroniczny zapewniający płynną regulację prędkości. Nowe rozwiązania zapewniają cichą pracę, znacznie dłuższą żywotność i znacznie wyższą sprawność w porównaniu do tradycyjnych silników szczotkowych. Zalety nowych silników - trwałość i niezawodność wynika z wyeliminowania z konstrukcji szczotek, będących najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika. Eliminacja szczotek zapewnia również cichszą pracę silnika oraz wyższą sprawność energetyczną. Kolejną zaletą silników BLDC jest możliwość kontroli prędkości obrotowej prawie niezależnie od momentu silnika. Projekt rozszerza ofertę firmy w zakresie specjalistycznych usług i produktów obniżających zużycie energii elektrycznej co ma duże znaczenie proekologiczne.

 

Kiedy

Nowy nabór wniosków w konkursie o dotacje na wprowadzanie innowacji produktowych (działanie 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP) będzie trwał od maja do lipca 2018 roku. Wnioski należy składać do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

 

 ***

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie produktów sieciowych,  wykorzystanie wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Budżet programu to 2 mld euro. 

Zobacz również:

http://www.polskawschodnia.gov.pl/strony/wiadomosci/innowacje-i-wzornictwo-wizytowka-polski-wschodniej/

http://www.polskawschodnia.gov.pl/strony/wiadomosci/boom-innowacji-w-malych-i-srednich-miastach-polski-wschodniej/